Hlídejte si stravu

Pokud trpíte psoriázou měli byste kromě mastí a pilulek sledovat i to co máte na talíři. Zdravá strava spousta ovoce a zeleniny, méně bílkovin a nejlépe celozrnné pečivo, to je správná cesta téměř pro všechny. Ale někteří lidé, kteří trpící psoriázou říkají, že jejich stravovací návyky mohou ovlivnit i jejich kůži.

Sklenice s červeným vínem

Omezte alkohol

Souvislost mezi alkoholem a psoriázou není jasná, ale odborníci říkají, že pokud pijete, buďte mírní. Pro muže to znamená ne více než dva nápoje denně a pro ženy ne více než jeden.

Studie ukazují, že muži, kteří pijí těžce, neodpovídají na léčbu psoriázy. A některé výzkumy naznačují, že lidé, kteří mají lupénku a byli těžkými alkoholiky, zjistili, že se jejich kůže zlepšila, když přestali. Pokud je váš stav obzvláště závažný nebo užíváte určité léky, jako je metotrexát a akitretin, mohou vám lékař doporučit, abyste se úplně vzdali alkoholu.

Nechcete přijít o další články a zajímavosti o tématu lupénky? Staňte se fanouškem Facebook stránky Léčbasvětlem.cz

Potraviny bojující proti zánětůmStůl s mísami ovoce a ořechů, zdravé potraviny spojené s psoriázou

Některé studie naznačují, že antioxidanty, jako je vitamin C, vitamín E, beta-karoten a selen, mohou mít protizánětlivý vliv. Protizánětlivé potraviny jsou obecně zdravé, takže by nemělo bolet, kdybyste je vyzkoušeli.

Například:

  • Ovoce a zelenina, zejména bobulovité plody, třešně a zelené listy.
  • Losos, sardinky a další ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
  • Byliny a koření bohaté na antioxidanty, jako tymián, šalvěj, kmín a zázvor.
  • Srdci zdravé zdroje tuku, jako je olivový olej, semena a ořechy.

Některé potraviny mohou zhoršit zánět. Pokuste se je omezit:

  • Chemicky zpracované potraviny a rafinované cukry.
  • Tučné červené maso.
  • Mléčné výrobky.

Doktor měří obvod břicha - obezitaZhubnout

Lidé s nadváhou nebo obezitou mají větší šanci „chytit“ lupénku a jejich příznaky mají tendenci být horší. Studie naznačují, že vaše pokožka se může zlepšit, pokud shodíte pár kil. Může to být proto, že tukové buňky vytvářejí určité bílkoviny, které mohou vyvolat zánět a zhoršit stav. Můžete zkusit jíst menší porce, omezit sacharidy nebo tuky nebo dodržovat kombinaci dietních strategií, které doporučí lékař.

Bezlepková strava

Možná se ptáte, zda se vaše lupénka zlepší, když nasadíte bezlepkovou dietu. Ačkoli můžete slyšet o úspěších od některých, kteří ji vyzkoušeli, zatím žádná studie neprokázala, že skutečně pomáhá.

Tato dieta je zapotřebí, pokud máte celiakii, která je stejně jako lupénka autoimunitní onemocnění. Výzkumy naznačují, že lidé s psoriázou pravděpodobněji trpí dalším autoimunitním onemocněním. Pokud „jedete“ bez lepku, znamená to, že musíte odstřihnout potraviny, které obsahují zrna, jako je pšenice, ječmen a žito. Nevýhodou je, že právě tyto potraviny jsou také zdravé pro srdce a psoriáza zvyšuje vaši šanci na srdeční onemocnění.

Máte další nápady nebo zkušenosti? Podělte se s námi v komentáři :)

DALŠÍ ČLÁNKY NA LÉČBASVĚTLEM.CZ

NAVŠTIVTE NÁŠ E-SHOP

STAŇTE SE FANOUŠKEM

ZKUŠENOSTI ZÁKAZNÍKŮ

Kvůli lupénce jsem měla na kolenech a loktech dlouhé roky nepěkná ložiska, na která nepomáhali běžné léky. Díky fototerapii mohu opět nosit krátké rukávy a mít odhalená kolena. Jsem velmi ráda.

JANA KOPECKÁ

Hledal jsem podobné terapeutické lampy i jinde. Tady jsem však našil nejlepší cenu a nejkomplexnejši informace.

PETR KOVÁČ

Trápilo mě vitiligo na krku. Bylo to velmi nepříjemné. Po dvou měsících fototerapie s UVB lampou je moje pokožka opět v pořádku.

PETRA MIHÁLKOVÁ