Objev molekuly je příslibem genových terapií pro psoriázu

Příznaky lupénky, červené fleky, zarudnutí na zádech

Vědci z University of Birmingham objevili protein, který by mohl být klíčem k nové terapii genů pro kožní problémy včetně psoriázy. Protein je fragment větší molekuly nazývané JARID2.

Dr. Kanhere vysvětluje: “Psoriáza je způsobována rychlým rozmnožováním kožních buněk. Tyto přebytečné buňky jsou pak příliš rychle tlačeny na povrch kůže, což vede k nahromadění buněk, které nejsou zcela zralé na povrchu kůže, a způsobují šupinaté červené skvrny pokryté stříbrnými šupinami.”

Výzkum Dr. Kanhere, publikovaný v časopise EMBO Journal, ukazuje, že protein ΔN-JARID2 je přítomen v kožních vrstvách, kde je zodpovědný za to, že tkáně udržují svůj obvyklý diferenciační stav, který je nezbytný pro správnou tvorbu vrstev pokožky.

Výzkumný i patentový tým doufá, že tento objev nakonec povede k nové terapii kožních onemocnění.

Nechcete přijít o další články a zajímavosti o tématu lupénky? Staňte se fanouškem Facebook stránky Léčbasvětlem.cz


Převzatomedicalxpress.com/news/2018-12-molecule-discovery-gene-therapies-psoriasis

Více informací: Kanhere et al (2018). A Novel Form of JARID2 is Required for Differentiation in Lineage-Committed Cells. EMBO Journal(2018). DOI: 10.15252/embj.201798449

DALŠÍ ČLÁNKY NA LÉČBASVĚTLEM.CZ

NAVŠTIVTE NÁŠ E-SHOP

STAŇTE SE FANOUŠKEM

ZKUŠENOSTI ZÁKAZNÍKŮ

Kvůli lupénce jsem měla na kolenech a loktech dlouhé roky nepěkná ložiska, na která nepomáhali běžné léky. Díky fototerapii mohu opět nosit krátké rukávy a mít odhalená kolena. Jsem velmi ráda.

JANA KOPECKÁ

Hledal jsem podobné terapeutické lampy i jinde. Tady jsem však našil nejlepší cenu a nejkomplexnejši informace.

PETR KOVÁČ

Trápilo mě vitiligo na krku. Bylo to velmi nepříjemné. Po dvou měsících fototerapie s UVB lampou je moje pokožka opět v pořádku.

PETRA MIHÁLKOVÁ