Kim Kardashian a lupénka

Kim Kardashian West žádá fanoušky o radu s léčbou lupénky. Zdroj: Stefanie Keenan / Getty Images

Kim Kardashian West žádá fanoušky o radu s léčbou lupénky. Zdroj: Stefanie Keenan / Getty Images

Fanoušci Kim Kardashian West si dobře uvědomují, že hvězda bojuje s psoriázou již léta. Ve skutečnosti Kim již před několika lety řekla, že vzdává pokusy skrýt červené šupinaté skvrny, které se objevily na nohou v důsledku chronické autoimunitní choroby. Zatímco Kim může vypadat zdánlivě bezchybná na každé fotografii, ve skutečnosti se musí vypořádávat se suchými, červenými skvrnami na kůži způsobené psoriázou již od roku 2011, kdy jí byla tato chronická kožní choroba diagnostikována.

“Ve skutečnosti už se to ani nepokouším skrývat,” napsala v roce 2016. “Někdy se cítím, že je to moje velká chyba a každý o tom ví, tak proč ji skrývat?”

Ale zdá se, že psoriáza se v poslední době zhoršila. Kim v prosinci sdílela na Twitteru prosbu pro svoje fanoušky, s tím, že je připravena posunout léčbu psoriázy na další úroveň. “Myslím, že přišel čas začít intenzivně užívat léky na psoriázu,” napsala. “Nikdy předtím jsem to takhle neviděla a ani to v tomto okamžiku již nemůžu zakrýt. Psoriáza zasáhla celé tělo. Zkoušel někdo léky proti lupénce a co funguje nejlépe? Potřebujete rychle pomoc! “

Nenechte se pohltit stresem

Kim Kardashian West byla diagnostikována psoriáza v roce 2010

Kim Kardashian West byla diagnostikována psoriáza v roce 2010.

Během let mluvila o tom, jak se s ní naučila žít, v roce 2015 prozradila v Into the Gloss, že doma používala LED světelný terapeutický přístroj (fototerapie), který jí pomáhá s psoriázou. V loňském roce se sdílela tweet o tom, jak se vypořádat s lupénkou na obličeji.

“Moje kariéra spočívá v dělání reklamních kampaní a focení plavek. Lidé nechápou ten tlak na mě, abych vypadala perfektně,” řekla Kardashian West. “Když přiberu kilo, je to v titulcích. Představte si, co by se mi stalo, kdyby viděli všechny tyto skvrny.”

Tato reakce se může zdát příliš dramatická, ale dermatolog Dr. Debra Jaliman řekl, že nedostatek sebevědomí a rozpaky jsou velmi časté u lidí s psoriázou. “Mnoho pacientů se cítí stigmatizováno způsobem, jak vypadá jejich kůže, mají vyšší výskyt deprese a alkoholismu a bojují za udržení zaměstnání,” řekl Jaliman.

Kim není sama v boji s lupénkou

Kardashian West není same ve veřejném boji s psoriázou. Country zpěvačka LeAnn Rimesová a hvězda “Vanderpump Rules”, hvězda Stassi Schroederová, se také otevřeně vyjádřili, že bojují s lupénkou.

Jejich doporučení. “Rada, kterou bych dala každému, kdo má psoriázu, je zbavit se jakékoli obavy, protože nemůžete udělat nic,” řekla Schroeder pro TODAY. “Pokud se budete stresovat, bude to jen horší, protože je to často způsobeno právě stresem. A jaký to má smysl? Budete se cítit jen mizerně. Musíte jen přijmout skutečnost, že je to jedna z vašich nedokonalostí a že věci by mohly být mnohem horší.“ 

Naštěstí pro Kim a další pacienty s psoriázou, existuje spousta možností, pokud jde o léčbu lupénky. Jsou obecně rozděleny do tří hlavních kategorií podle Americké akademie dermatologie (American Academy of Dermatology): lokální léčba (masti, krémy, gely, šampony), léky, které si nanášíte na kůži, fototerapie (UV záření) a systémová léčba, léky ovlivňují celý organismus.

Tak to nevzdávejte! :)

Nechcete přijít o další články a zajímavosti o tématu lupénky? Staňte se fanouškem Facebook stránky Léčbasvětlem.cz

DALŠÍ ČLÁNKY NA LÉČBASVĚTLEM.CZ

NAVŠTIVTE NÁŠ E-SHOP

STAŇTE SE FANOUŠKEM

ZKUŠENOSTI ZÁKAZNÍKŮ

Kvůli lupénce jsem měla na kolenech a loktech dlouhé roky nepěkná ložiska, na která nepomáhali běžné léky. Díky fototerapii mohu opět nosit krátké rukávy a mít odhalená kolena. Jsem velmi ráda.

JANA KOPECKÁ

Hledal jsem podobné terapeutické lampy i jinde. Tady jsem však našil nejlepší cenu a nejkomplexnejši informace.

PETR KOVÁČ

Trápilo mě vitiligo na krku. Bylo to velmi nepříjemné. Po dvou měsících fototerapie s UVB lampou je moje pokožka opět v pořádku.

PETRA MIHÁLKOVÁ